Columbia Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde İsrail protesto edildi

AA

Üniversitelerde İsrail protestosu devam ediyor.

Bu kapsamda da New York’ta, Columbia Üniversitesi kampüsünden uzakta bir spor kompleksinde gerçekleşen mezuniyet töreninde hukuk fakültesinden mezun olan bazı öğrenciler, sahneye kefiye ve Filistin bayrağının renklerini taşıyan atkılarla çıktı.

üniversitelerinin birçoğuna yayılan Filistin’e destek gösterilerinin merkezi konumundaki okulun mezuniyet töreninde bazı öğrenciler ise sahnede, “Şimdi Ateşkes” yazan pankart açtı.

Sessiz ve demokratik bir protesto

Üniversitenin merkez kampüsündeki barışçıl gösterilerin polis zoruyla sonlandırılmasına tepki gösteren bazı hukuk öğrencileri de mezuniyet belgelerini alırken hocalarıyla tokalaşmayı reddederek, sessiz ve demokratik bir protestoya imza attı.

Columbia Üniversitesi yönetimi ana mezuniyet törenini iptal etti

Hukuk öğrencileri, bu tutumlarıyla hem mezuniyet töreninin ahengini bozmadı hem de İsrail’i destekleyen firmalarla ilişkisini kesmeyen okul yönetimine tavrını sergilemekten geri durmadı.

Columbia Üniversitesi yönetimi, söz konusu protestolar nedeniyle okulun ana kampüsünde yapılması beklenen ana mezuniyet törenini iptal etmek zorunda kalmıştı.

ABD’deki yüksek öğretim kurumlarında, yaz tatiline girildiği dönemde, birçok üniversite kampüsünde yapılan mezuniyet törenleri Filistin lehine benzer protestolara sahne oluyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir