Prof. Naci Görür’den ‘Bingöl’ Uyarısı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’ün sık sık uyarılarda bulunduğu Bingöl’de dün 4.0 büyüklüğünde bir deprem oldu. Görür, bu depremin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bingöl’de dün 3.9 büyüklüğünde bir sarsıntı yaşandığını açıkladı. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.0 olarak belirtti. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Bingöl’deki depreme ilişkin sosyal medya üzerinden ilk açıklamasını yaptı. Görür, “Bingöl, Karlıova/Sogukpınar’da 4.0 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu deprem, Doğu Anadolu Fayı (DAF) ile Kuzey Anadolu Fayı (KAF) kesişim noktasına yakın DAF zonu içerisinde gerçekleşti,” dedi.

GÖRÜR’DEN BİNGÖL İÇİN UYARI

Prof. Dr. Naci Görür, daha önce Dersim, Erzincan ve Bingöl’ü etkileyebilecek büyük bir deprem riski hakkında uyarılarda bulunmuştu. Görür, Kuzey Anadolu Fay Hattı’na dikkat çekerek bu bölge için 7.4 büyüklüğünde bir deprem olasılığına işaret etmişti. Görür, şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Erzincan ve Karlıova arasında Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Yedisu segmenti bulunuyor. Bu bölgedeki tarihsel depremleri incelediğimizde, son büyük depremin 1784 yılında olduğunu görüyoruz. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda, ortalama 250 yıllık periyotlarda büyük depremler meydana geldiğini düşünürsek, bu bölgede 7.2-7.4 büyüklüğünde bir deprem riski mevcut. Tunceli ve ilçeleri için de büyük bir risk söz konusu. Tunceli ve çevresindeki yerleşim yerlerinin depreme dayanıklı olmadığı biliniyor. Tarihsel olarak Yedisu fayının kırılma periyodu dolmuş durumda.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir