62 sanatçıdan açıklama: ‘Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır’

62 yazar ve sanatçı, 1 Mayıs’ta kutlamaların tarihi adresi olan Taksim Meydanı’na konulan yasağın kaldırılmasıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

‘Taksim Meydanı 1 Mayıs Alanıdır’ başlıklı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır. Hiçbir yasak bu gerçeği hafızalardan silecek kadar güçlü olamaz. Yazarlar ve sanatçılar olarak çağrımızdır: Anayasa Mahkemesi’nin, Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yalnızca emekçilerin dayanışmasını değil, ortak hafızasını da temsil ettiğine dair değerlendirmesine ve yasağa ilişkin ihlal kararına rağmen ısrarla sürdürülen yasakçı tutuma hemen son verilmelidir. Özgürlük içinde kutlanacak bir bayram ülkemize iyi gelecektir.”

Açıklamada imzası olan sanatçılar ise şu şekilde:

Adnan Özyalçıner, Ahmet Telli, Ahmet Ümit, Akif Kurtuluş, Altay Öktem Ayfer Tunç, Ayşegül Devecioğlu, Ayşen Şahin, Başak Canda, Belma Fırat, Biket İlhan, Burhan Sönmez, Cenk Güray, Cevat Çapan, Deniz Durukan, Dilruba Nuray Erenler, Ender Öndeş, Erdoğan Aydın, Erendiz Atasü, Ertan Mısırlı, Figen Öcal, Figen Şakacı, Gaye Boralıoğlu, Genco Erkal, Haden Öz, Hakan Yaman, Halil İbrahim Özcan, Hasan Öztoprak, Haydar Ergülen, İnci Aral, Kadir Akın, Kamil Erdem, Kamil Tekin Sürek, Kemal Varol, Latife Tekin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Murat Özyaşar, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Mustafa Köz, Nalan Çelik, Namık Kuyumcu, Neşe Yaşın, Nur Sürer, Orhan Alkaya, Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ömer Faruk, Özer Akdemir, Özgün Bulut, Özlem İşbilir, Reis Çelik, Sema Kaygusuz, Semih Gümüş, Şebnem İşigüzel, Tarık Günersel, Tülin Dursun, Ümit Kıvanç, Vecdi Erbay, Yavuz Pak, Yusuf Nazım, Zeynep Aliye Yavuz, Zeynep Oral, Zülfü Livaneli.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir